Aktualności

Trzy warianty studium uwarunkowań

Zgodnie z zaleceniem władz miasta Muzeum PRL-u zleciło także wykonanie studium uwarunkowań do planowanej trasy turystycznej po schronach w Nowej Hucie.

W otwartym konkursie wyłoniono firmę Pro Eko Dom ze Zgorzelca, która przygotowała studium. Nadzorowano realizację opracowania, zorganizowano też w grudniu jego publiczną prezentację, podczas której główny twórca studium arch. Radosław Żubrycki poddał pod publiczną dyskusję wyniki prac swojego zespołu i zaproponowane rozwiązania.

Autorzy opracowania wzięli pod uwagę trzy rozwiązania:

Twórcy opracowania rekomendowali trzecie rozwiązanie, podkreślając że choć byłoby ono najdroższe w fazie realizacji, to koszty jego utrzymania byłyby mniejsze niż w przypadku kilku rozproszonych obiektów, mogłoby też przyciągnąć większą liczbę turystów.

Podczas dyskusji towarzyszącej prezentacji opracowania pojawiły się jednak poważne wątpliwości, czy budowa muzeum schronów w dawnych budynkach administracyjnych kombinatu da ożywczy impuls najstarszej części Nowej Huty, co było założeniem pomysłodawców utworzenia trasy. Pojawiły się obawy, że turyści przyjechaliby na kombinat, obejrzeli wystawę, a następnie omijając najstarszą część Nowej Huty lub tylko przejeżdżając przez nią, udali się do Wieliczki, Oświęcimia czy ścisłego centrum Krakowa.

Share:

Stan zagrożenia – wystawa w schronie pod ZSM nr 3 na os. Szkolnym 37

Previous article

Schrony pod Hutą im. Lenina – relacja ze spotkania

Next article

Change font size

Choose one of three font sizes.

Change site contrast.

Change the background color and font color on the page.

Change the language

Change the language

Polski Polski English English