Aktualności

Podziemna Nowa Huta. Zapraszamy na otwarcie schronu na os. Szkolnym 37

1TKL9567

Muzeum PRL-u zaprasza 28 lutego o godz. 17 na otwarcie schronu pod budynkiem Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 na os. Szkolnym 37. Wernisaż odbędzie się w Muzeum PRL-u (os. Centrum E 1), następnie uczestnicy udadzą się na osiedle Szkolne, by obejrzeć wystawę.

To pierwszy schron udostępniony w ramach projektu trasy turystycznej Podziemna Nowa Huta. Scenariusz powstał w oparciu o teorię interpretacji dziedzictwa, która zakłada nie tylko przekazywanie wiedzy, ale też inspirowanie odbiorcy, odwoływanie się do jego osobistych doświadczeń.

Schrony budowane w latach 50. XX w. pod Nową Hutą (było ich w sumie ponad 250) nie mogły zapewnić mieszkańcom ochrony przed skutkami ataku atomowego. Dawały im jedynie złudne, lecz bardzo pożądane poczucie bezpieczeństwa.

– Przestrzenie schronów, które staną się częścią projektu, zostaną jak najwierniej doprowadzone do pierwotnego stanu, z zachowaniem oryginalnych elementów konstrukcyjnych. W każdej lokalizacji znajdą się informacje o danym schronie, jego układzie, funkcjach i wyposażeniu. Przygotowane przez nas elementy merytoryczne i aranżacyjne odróżniać będzie od oryginalnej przestrzeni schronu nowoczesna stylistyka – opowiada kurator projektu Agata Klimek.

Zobacz film o Podziemnej Nowej Hucie

Na wystawie „Stan zagrożenia” w schronie znajdującym się na os. Szkolnym 37 znajdziemy opowieść o instynktownej potrzebie ukrycia przed zagrożeniem, charakterystycznej zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Poznamy też najciekawsze budowle schronowe na świecie. Twórcy wystawy nie tylko informują ale i zadają pytania, odwołując się do wyobraźni, emocji i doświadczeń zwiedzających.

lustra2

– Chcemy, zgodnie z teorią interpretacji dziedzictwa, by nasi goście spojrzeli na tę tematykę znacznie szerzej. Zależy nam na zachęceniu ich do samodzielnych rozważań, do refleksji. Tym samym, poza opowieścią zakorzenioną lokalnie, wprowadzamy kontekst globalny, bardziej uniwersalny – dodaje Agata Klimek.

Wystawa obejmująca lokalizacje trasy turystycznej będzie mieć charakter modułowy. W każdym schronie zostanie poruszony odrębny temat. Zwiedzający będzie mógł wybrać, którą lub które lokalizacje chciałby zwiedzić.

Centrum trasy znajdzie się na os. Szkolnym 22, gdzie powstanie wystawa „Schrony w Nowej Hucie – duch miejsca, duch czasu”, poświęcona dzielnicy i zimnej wojnie. Jej dopełnienie będzie stanowił znajdujący się pod budynkiem schron, w którym poruszymy temat strachu oraz propagandy strachu po obu stronach żelaznej kurtyny.

Trasa Podziemna Nowa Huta jest zaproszeniem do poznawania nie tylko trudnego dziedzictwa zimnej wojny, ale też historii i architektury dzielnicy. Będzie je można odkrywać, spacerując pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami.

klima

Chętnych do poznawania podziemnych zakamarków Nowej Huty Muzeum PRL-u (które 1 marca stanie się Muzeum Nowej Huty – oddziałem Muzeum Krakowa) zaprasza również do zwiedzenia schronu pod budynkiem dawnego kina „Światowid”, gdzie można obejrzeć wystawę „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”.
Pracom nad trasą turystyczną towarzyszą wydarzenia edukacyjne w Muzeum Nowej Huty: oprowadzania, gry terenowe, warsztaty, lekcje muzealne, spacery. Informacje o nich będzie można znaleźć na stronach www.schronywnowejhucie.pl oraz www.mhk.pl.

Podziemna Nowa Huta. Stan zagrożenia – zasady zwiedzania

Os. Szkolne 37, 31-978 Kraków

Zwiedzanie dla grup z przewodnikiem od wtorku do niedzieli w godz. 10:00–17:00. Rezerwacje i zakup biletów online: www.mhk.pl. We wtorek wstęp bezpłatny, grupy pokrywają koszty obsługi przewodnickiej.

Zwiedzanie dla turystów indywidualnych we wtorki, soboty i niedziele w godz. 10:00–17:00, ostatnie wejście o godz. 16:00. We wtorek wejście tylko z rezerwacją dokonaną online: www.mhk.pl.

Możliwość wcześniejszej rezerwacji i zakupu biletów online na zwiedzanie w soboty i niedziele. W schronie może przebywać maksymalnie 20 osób.

Share:

Rawelin zaprasza na oprowadzanie po schronach pod dawnym Centrum Administracyjnym HiL

Previous article

Początki starań: wystawa, wydawnictwo, trasa spacerowa

Next article

Change font size

Choose one of three font sizes.

Change site contrast.

Change the background color and font color on the page.

Change the language

Change the language

Polski Polski English English