Aktualności

Podziemna Nowa Huta – gra terenowa w trakcie Zajrzyj do Huty

Groupon-muzeum prlu-030

22 i 23 września zapraszamy wraz z innymi nowohuckimi instytucjami do odwiedzenia Nowej Huty. W Muzeum PRL-u przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji na młodszych i starszych. Naszym gościem będzie m.in. Janusz Panasewicz, wokalista grupy Lady Pank. Razem z facebookową grupą Nowa Huta zaprosimy też do wspólnej fotografii przed budynkiem dawnego kina Światowid. Dla miłośników schronów przygotowaliśmy grę terenową „Podziemna Nowa Huta”.

Sobota 22 września
10.00–18.00 – zwiedzanie wystaw:
– „Huta stanęła” – opowiadającej o strajku w Hucie im. Lenina w 1988 r., który był ważnym krokiem ku przemianom w 1989 r.
– „W jedną stronę. Marzec ’68” – opowieści o wymuszonej emigracji żydowskiej z PRL-u i jej tle politycznym,
– „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” – opowiadającej o kontekście i budowie nowohuckich schronów,
– „Look at New Look, czyli obejrzyjże polską ceramikę upolowaną przez Szpeje”.
Polski New Look to charakterystyczny styl w polskim wzornictwie użytkowym przełomu lat 50. i 60. Odważny i nowoczesny, pełen organicznych form i abstrakcyjnych wzorów. Swoboda artystycznej wypowiedzi projektantów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego dała Polakom piękne przedmioty codziennego użytku, za którymi tak długo tęsknili. Nasze babcie zdobiły nimi domowe kredensy i stoły, realizując razem w Wandą Telakowską ideę „piękna na co dzień i dla wszystkich”. Zapomniany w trudnych czasach transformacji, kiedy na stołach królowały szklanki z „duralexu”, dzisiaj New Look powrócił w wielkim stylu. Wystawy polskiej ceramiki można oglądać w największych polskich muzeach, a do upolowania dobrego okazu na pchlim targu potrzeba sporo szczęścia. Efekty szczęśliwych łowów sklepu „Szpeje” zobaczycie na tej małej wystawie.

11.00 – oprowadzanie kuratorskie Karoliny Żłobeckiej po wystawie W jedną stronę. Marzec ‘68.

11.00, 12.00, 13.00 – Postaci z bajek odwiedzają Nową Hutę – warsztaty plastyczne dla dzieci. Razem z uczestnikami przyjrzymy się Nowej Hucie, miejscu, które znają i w którym mieszkają. Dlaczego dobrze się nam mieszka w Nowej Hucie? Poznamy dobre wzorce zawarte w planie miasta. Wykorzystamy tę wiedzę w praktyce „zasiedlając” centrum Nowej Huty postaciami z bajek własnoręcznie wykonanymi przez dzieci w domkach ich projektu. Czas trwania: 40 min.

11.00–14.00 – Zajrzyj do Muzeum PRL-u – quiz edukacyjny dla dzieci. Jaką funkcję pełnił budynek obecnego muzeum w przeszłości? Jak ważne w życiu codziennym Nowej Huty były kina, w tym kino Światowid? Jakie inne ciekawe informacje są ukryte we wnętrzu muzeum, w tym na wystawach czasowych? Z tymi zagadnieniami zmierzą się uczestnicy quizu, rozwiązywanego w trakcie zwiedzania muzeum.

14.00 – spacer po Nowej Hucie ze świadkiem historii Władysławem Kielianem. Start: oddział MHK Dzieje Nowej Huty – zwiedzanie wystawy „Stale o Nowej Hucie”, zakończenie: Muzeum PRL-u – oprowadzanie po wystawie „Huta stanęła”.

15.00 – zwiedzanie projektorni i na co dzień niedostępnych podziemi dawnego kina Światowid. Maksymalnie 22 osoby, zapisy od 3 września od godz. 12.00 na https://bilety.mhk.pl/rezerwacja/wydarzenie.html, liczba miejsc ograniczona.

16.00–18.00 – gra terenowa „Podziemna Nowa Huta”.
Nowa Huta nie kończy się na poziomie gruntu. Pod ziemią skrywa relikty zimnej wojny – schrony przeciwlotnicze, które miały być ratunkiem dla mieszkańców na wypadek konfliktu zbrojnego. Kryją one w sobie pewną tajemnicę, dostępną tylko odważnym i zdeterminowanym poszukiwaczom. Zbierz swoją ekipę odkrywców (zespoły 3–5 osobowe) i wspólnie rozwiążcie zagadkę Podziemnej Huty! Zapisy od 3 września od godz. 12.00 na https://bilety.mhk.pl/rezerwacja/wydarzenie.html, liczba miejsc ograniczona.

Niedziela 23 września
10.00–18.00 – zwiedzanie wystaw:
– „Huta stanęła” – opowiadającej o strajku w Hucie im. Lenina w 1988 r., który był ważnym krokiem ku przemianom w 1989 r.
– „W jedną stronę. Marzec ’68” – opowieści o wymuszonej emigracji żydowskiej z PRL-u i jej tle politycznym,
– „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” – opowiadającej o kontekście i budowie nowohuckich schronów,
– „Look at New Look, czyli obejrzyjże polską ceramikę upolowaną przez Szpeje”.

11.00 – oprowadzanie kuratorskie Agaty Klimek po wystawie „Huta stanęła. Strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia – 5 maja 1988”.

14.00 – wernisaż wystawy fotograficznej Toma Rollauera „Nowa Huta z przestworzy”.
„Kilka lat temu stałem się hucianinem i pokochałem Nową Hutę od drugiego wejrzenia. Stała się moją małą ojczyzną. Niedługo potem wpadłem na pomysł, aby ukazać ją moimi oczami i zacząłem jeździć po niej z dronem i aparatem fotograficznym. Dzięki temu powstało kilkaset zdjęć ukazujących piękno Nowej Huty, jak i jej unikalny układ urbanistyczny. Moje zdjęcia to także opowieść o ludziach, którzy ją zamieszkują. Wystawa Nowa Huta z przestworzy jest tą częścią mojej działalności, która ukazuje ją z niedostępnej nawet w wieżowców perspektywy, czyli z lotu ptaka” – opowiada autor zdjęć. W ramach wernisażu Tom Rollauer sfotografuje „z przestworzy” osoby zgromadzone przed budynkiem Muzeum PRL-u. Współorganizatorem tego wydarzenia jest facebookowa grupa Nowa Huta.

15.00 – zwiedzanie projektorni i na co dzień niedostępnych podziemi dawnego kina Światowid. Maksymalnie 22 osoby, zapisy od 3 września od godz. 12.00 na https://bilety.mhk.pl/rezerwacja/wydarzenie.html.

16.00 – spotkanie z Januszem Panasewiczem.
W czerwcu tego roku minęło 35 lat od premiery pierwszego albumu grupy Lady Pank. Z tej okazji zespół przygotował jego specjalną reedycję. „LP1” to nie tylko nowe wersje utworów z płyty Lady Pank (m.in. Mniej niż zero, Kryzysowa narzeczona, Zamki na pisaku i Wciąż bardziej obcy), lecz także trzy pierwsze, singlowe przeboje grupy: Mała Lady Punk, Tańcz głupia tańcz i Minus 10 w Rio. Jubileuszowa płyta stanie się podczas Zajrzyj do Huty pretekstem do rozmowy z wokalistą Lady Pank Januszem Panasewiczem.

 

Share:

Zwiedź wystawy w Muzeum PRL-u z ich twórcami

Previous article

Trasa po schronach jest szansą dla całej Nowej Huty

Next article

Change font size

Choose one of three font sizes.

Change site contrast.

Change the background color and font color on the page.

Change the language

Change the language

Polski Polski English English