Aktualności

Projekt trasy turystycznej po schronach nowohuckich

schrony6
Przed budynkiem Muzeum PRL-u stanęła wystawa projektu trasy turystycznej po schronach nowohuckich. Jego prezentacja odbyła się 17 września, w ramach akcji Zajrzyj do Huty.

Najpierw projekt przedstawili jego współtwórcy – Łukasz Sarnat i Tomasz Mierzwa, a następnie odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli Muzeum PRL-u, miejskich wydziałów kultury i promocji oraz osobami z branży turystycznej. Nie mogło też zabraknąć pomysłodawcy utworzenia trasy – radnego Tomasza Urynowicza.

Twórcy projektu zaproponowali dwa alternatywne rozwiązania.

Pierwsze obejmuje stworzenie trasy z centrum w budynku na os. Szkolnym 22, z którego wyprowadzi się jeszcze w tym roku nowohucka filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie. W tym miejscu znalazłoby się centrum administracyjne-informacyjne trasy, dwie wystawy – poświęcone schronom oraz dziejom Nowej Huty, z niego też wyruszałyby wycieczki do pozostałych punktów, rozmieszczonych m.in. na os. Szkolnym i Krakowiaków. Punkty informacyjno-recepcyjne znajdowałyby się też w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz w Muzeum PRL-u.

Druga wersja obejmuje utworzenie rodzaju muzeum w oparciu o schrony znajdujące się pod budynkami „S” i „Z” dawnego centrum administracyjnego kombinatu (obiekty te uwzględniono jako miejsca potencjalnych wycieczek również w pierwszej wersji projektu).

Z uwagi na możliwości realizacyjne (przyszłość budynków dawnego centrum administracyjnego nie została rozstrzygnięta, trudno też określić termin podjęcia ostatecznych decyzji w tej sprawie) oraz fakt, że utworzenie muzeum nie spełniłoby zakładanej w projekcie funkcji ożywienia turystycznego najstarszej części Nowej Huty (wycieczki przyjeżdżałyby pod kombinat, a po zwiedzeniu ruszały w kierunku centrum Krakowa, Wieliczki lub obozu Auschwitz, omijając najstarszą część dzielnicy), po analizie obu zaproponowanych wersji, postanowiono przygotować studium wykonalności dla pierwszego rozwiązania. Jest ono obecnie na etapie ostatnich poprawek i uzupełnień.

Prezentacji projektu towarzyszył pokaz makiet schronów ze zbiorów Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin”.

Share:

Muzeum Nowej Huty zaprasza na spacer Między schronami

Previous article

Nowohuckie schrony – zapytanie o cenę

Next article

Change font size

Choose one of three font sizes.

Change site contrast.

Change the background color and font color on the page.

Change the language

Change the language

Polski Polski English English